Bohyně Kálíje v hinduismu často spojována se smrtí a je také označována jako vládkyně času. Představuje princip duchovního vývoje a věčnosti. Hledajícím a současně upřímným pomáhá na jejich životní cestě.
Mezi specifické aspekty s ní spojené patří rozlišování, správný čin a překonávání překážek. K tomu disponuje obrovskou dávkou energie, především kreativní sexuální silou.
Uctívají ji především duchovní hrdinové
Tantrický panteon zmiňuje právě Kálí jako jednu z prvních a vrchních mocností, protože právě ona roztáčí kolo vesmírného času. Někteří ji považují za prapůvodní příčinu stvoření i zániku vesmíru.
Její temné stránky vás mohou snadno pohltit
Právě tantra ukazuje, že je tato bohyně stále živá a neustále pracuje s naším časem. Vyjadřuje tedy minulost, přítomnost i budoucnost v neustálém koloběhu.
Bývá často zpodobňována jako temná noc, tančící nad Šivovým nehybným bílým tělem. Toto vyobrazení poukazuje na dva důležité aspekty reality: na jedné straně dynamický tanec a na druhé statika reprezentující vědomí. Šiva reprezentuje vědomí, které je čisté, homogenní a nehybné. Zato Kálí nepřestává být stále aktivní. Z jiné perspektivy představuje světy, které vstaly z popela. Současně je její činnost vysoce evoluční, protože nutí lidi dále se rozvíjet.
Říká se jí také Adimahavidja – první z velkých kosmických mocností. Nejde však o žádnou danou hierarchii, ale o posloupnost evoluce. Zobrazení odhaluje také její nahotu, která vyjadřuje překonání jakékoli omezenosti a vybízí k činu. Nese sebou zánik, ale také očistnou činnost, která nás posunuje. Tento aspekt je vyjádřen lidskou hlavou, kterou drží v ruce.
Zničí tvé ego a znovu se narodíš
V tomto případě je uctívána jako bohyně Matka, která ničí na světě veškeré zlo. Najdete ji i v hindské mytologii, kde porazila démony i krále. Díky tomu nastolila znovu božský řád. Duchovní význam se skrývá v tom, že každý člověk v sobě ukrývá dobro i zlo, které proti sobě neustále bojují. Bude tomu tak na věky, záleží jen na nás, která strana zvítězí.