Kdo to nikdy nezažil na vlastní kůži, tak ten tomu pravděpodobně ani nikdy neuvěří. Takové město může být pro tělesně postiženého člověka, který má potíže s pohybem doslova džunglí, která skrývá jednu past za druhou. Možná, že kdyby si lidé, kteří města navrhují a staví, vyzkoušeli, jaké to je, pohybovat se na vozíku, tak by plány dělali jinak. V tom případě by všude nebyl jeden schod za druhým, samá prohlubeň anebo vysoké obrubníky, tedy překážky, které pro postiženého člověka bez pomoci není možné překonat.
V takovém případě, kdy by zde tyto překážky nebyly, by se ve městě žilo daleko lépe nejen postiženým lidem, ale také seniorům, kterým postupně ubývají síly a jen málokdy mají po ruce někoho, kdo by jim s pohybem pomáhal. A zapomenout nesmíme ani na maminky s kočárky, kterým zmíněné překážky dělají rovněž problém. Ovšem do doby, než si architekti konečně uvědomí, jak svými plány a návrhy dělají mnohým lidem život těžký, se budeme muset spolehnout na šikovné pomocníky, kteří těmto hendikepovaným lidem mohou jejich pohyb přes překážky alespoň částečně ulehčit. Řeč je nyní o schodolezu, což je pomocník ideální právě pro tyto situace.
Jedná se o posuvné zařízení, které dokáže zdolávat i opravdu prudká a úzká schodiště a lidem na vozíku tak umožňuje projít komplikovaným terénem. Na výběr je hned ze dvou typů schodolezů – vybírat si můžete mezi pásovým a kolečkovým schodolezem. Liší se v tom, jak prudký sklon dokáží zdolat, jakou mají nosnost a rychlost. Zatímco pásový schodolez se dobře hodí především pro široká a rovná schodiště, tak druhý, kolečkový typ, dokáže zdolat dokonce i úzké a točité schodiště. Obě tato zařízení jsou mobilní, takže je po použití můžete naložit do auta a použít zase opět někde jinde. Jistě se jedná o zařízení, které alespoň trochu usnadní těžký život hendikepovaným osobám.