Prezident České stomatologické komory (ČSK), Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. si stojí za tím, že lékaři by měli v rámci preventivní prohlídky také odstraňovat zubní kámen. Podle něj zákon jasně stanovuje, že by lékaři tento zákrok měli provádět pravidelně jednou za rok. Realita je ovšem trochu jiná. Jak je to možné?
Co je zubní kámen?
Kámen se tvoří díky minerálním látkám ze slin a zbytků potravin, které se ukládají na stranách dásní. A nebojte, nejste jediní. Trpí tím zhruba 90 až 95 procent lidé po celém světě. Jeho odstraňování je důležité zejména proto, že se jedná o hlavní faktor při vzniku zánětů dásní. Ideální je odstranit ho mechanickou metodou, při které odborník využívá kyrety, škrabky i ultrazvuk.
Od stomatologa je vše hrazeno
Většina lékařů se odstraňováním zubního kamene nezabývá z jednoduchého důvodu. Nemají na to čas. Z praxe vyplývá, že na preventivní prohlídku jednoho pacienta mají mezi devíti a dvaceti minutami. To ale stačí jen tak tak na samotnou kontrolu. Na cokoli dalšího by jim zbyly asi dvě minuty, což se nedá stihnout. Proto vás raději odkáží k dentální hygienistce.
Sice to u svého dentisty máte zdarma v rámci zdravotního pojištění, ale pro ně (a jistě i pro vás) je mnohem lepší jít ke specialistovi, který na to bude mít mnohem více času a v závěru jeho práce nebude ani tak drahá, protože nepotřebuje asistenci, ani tak nákladné nástroje.
Nikdo nechce pobíhat po městě
Velkou nevýhodou většiny ordinací je fakt, že stomatologická ordinace a dentální hygiena nejsou v jedné budově. Musíte se tak nejen objednávat na dvakrát, ale také hledat odborníka na vlastní pěst a jet za ním někam, kde to neznáte.
Centrum zubařů v Liberci vám ovšem poskytne skvělou možnost, jak získat vše na jednom místě. Nebudete muset nikde běhat, ani nic složitě zařizovat. Rádi vám pomohou s kazy, kamenem i efektivním bělení. Záleží pouze na tom, co zrovna potřebujete.