V naší republice se autojeřáby začaly vyrábět už v roce 1945 v ČKD Praha a měly značný věhlas ve světě. Od roku 1954 byla výroba přenesena do ČKD Slaný, v současné době ve Slaném vyrábí autojeřáby společnost ČKD Mobilní Jeřáby.
Při jeřábnických pracích je důležité:
·
· použití certifikovaných vázacích prostředků
· pojištění pracovních rizik i nákladu
· řádně vyškolená obsluha s určitou praxí
· různá nezbytná povolení; to vše pro zdárný a zodpovědný průběh těchto činností
·
Zákazníkům jsou poskytovány i bezplatné konzultace odborným technikem, případně včetně návrhu přemístění daného břemene.U složitějších prací bývá samozřejmostí bezplatná prohlídka místa, zvolení vhodného typu autojeřábu a stanovení postupu prací.
Služby mobilních autojeřábů se uplatní zejména u výškových jeřábnických prací, betonování nosníků, montáži a demontáži konstrukčních celků, při manipulaci s pilíři a jinými těžkými nebo objemnými celky či břemeny, při montážích hal, lodžií, střech, stropů, mostových jeřábů, nakládky a vykládky strojního a výrobního zařízení a při záchranných a vyprošťovacích pracích; zvládnou práci i v těžko dostupných terénech, a přitom jsou schopny dopravit se na místo po běžné komunikaci.
Tyto služby bývají k dispozici NONSTOP.
Zvláštním typem autojeřábu je vyprošťovací autojeřáb pod označení AV (AV14, AV20, AV30). Tento druh používají hlavně hasiči, anebo také vojáci. Vyprošťovací jeřáby mají kratší výložník otočený v transportní poloze dozadu a přídavné navijáky pro vyprošťování. Vyprošťovací jeřáby používají hasiči při zásazích nebo u dopravních nehod.
Hydraulická ruka–hydraulický jeřáb neboli nakládací jeřáb – je typ jeřábu montovaný jako dodatečná výbava na nákladní automobil. Veškeré pohyby tohoto jeřábu jsou ovládány hydraulickými válci. Hydraulická ruka slouží k naložení a vyložení automobilu, na který je montována.