Běžně se v novinách či jinde dočtete, jak strašně důležitý je zdravý životní styl, jak nás chrání před vznikem spousty nemocí, počínaje obezitou konče třeba infarktem. Základem je, vést ke zdravému životnímu stylu už malé děti, tehdy je totiž jednodušší si na tento styl života zvyknout, než se přeučovat v dospělosti, až se objeví nějaký problém.
1. Strava
Snažte se dětem ukázat, že zelenina je dobrá a chutná. Místo sladkostí dětem poskytněte dostatek ovoce a jako pochoutku nakrájejte třeba okurek a rajče. Spousta dětí nechce v dětství jíst zeleninu a zůstane jim to až do dospělosti. Snažte se děti na zeleninu navnadit – udělejte ze zeleniny obrázek, vychlaďte ji, aby osvěžila v horkém létě, připravte k zelenině dip, aby si děti mohly zeleninu namáčet… Zkuste do jídelníčku také zavést dostatek luštěnin, bílkovin a málo výživné potraviny nahraďte těmi výživnějšími. Třeba bulgurem, quinoou, jáhlemi a dalšími výživnými potravinami. Základem je, jít dětem příkladem, takže žádné nechávání zeleniny na talíři a cpaní se po večerech čokoládou. Pokud chcete, aby děti žily zdravě, pak jim musíte jít příkladem.
2. Sport
Základem zdravého životního stylu je také sport a pohyb celkově. Děti už od malinka veďte ke sportu, není nutné, aby jej dělali vrcholově, avšak aspoň nějaký pohyb je u dětí důležitý. Nestačí tělocvik 2x týdně. Opět platí to, že děti velice rády napodobují rodiče, takže vytáhněte kola a vyjeďte si na společný výlet, nebo se vypravte na túru. Ukažte dětem, že umíte sportovat a není problém se hýbat. Vhodná je chůze, běh, cyklistika, plavání…
3. Odpočinek
Důležitá je také relaxace a dostatek odpočinku, veďte tedy děti i k tomu, aby si po námaze či po škole odpočinuly a je na nich, zda aktivně či pasivně. Obě varianty odpočinku jsou vhodné, každý z nás preferuje jinou a má na odpočinek jiné nároky.